Budując dom każdy z Nas zastanawia się CZYM OGRZAĆ DOM. Możliwości jest wiele, jednak nie zawsze na Naszym terenie dostępne są wszystkie rodzaje mediów. Od dostępności mediów i podjętego wyboru co do rodzaju sposbu ogrzewania zależą koszty utrzymania domu, które stanowią zazwyczaj około 70% wszystkich wydatków. Jest więc o co walczyć.
Dostępne rodzaje mediów na rynku:
Gaz ziemny – jest jednym z wygodniejszych w eksploatacji źródłem energii do ogrzewania domu. Najczęściej nie jest dostępny na nowo budowanych osiedlach po za miastami. Orientacyjny koszt uzyskania 1 KWh energii cieplnej 0,20 zł/KWh.
Gaz płynny – jest przechowywany w zbiorniku zazwyczaj dzierżawionym od dystrybutora. Zbiornik powinien być umieszczony na naszej działce, na której powinniśmy zapewnić swobodny dojazd cysternie, która będzie uzupełniała nam zapsay gazu. Ten ordzaj paliwa nie należy do najtańszych, a jego cena zależy głównie od “widzi mi się” lokalnego dystrybutora. Orientacyjny koszt uzyskania 1 KWh energii cieplnej 0,40 zł/KWh.
Olej opałowy – podobnie jak poprzednik musi być przechowywany na terenie naszej działki w zbiorniku dzierżawionym od lokalnego dostawcy. Cechuje się mniejszym zagrożeniem wybuchowym niż poprzednik. Cena również mocno zależna jest od lokalnego dystrybutora. Orientacyjny koszt uzyskania 1 KWh energii cieplnej 0,20 zł/KWh.
Energia elektryczna – jest najbardziej dostępnym źródłem energii, jednak odstrasza inwestorów wysokimi kosztami. Dla domów nisko energetycznych wybierana do zasilania pieców akumulacyjnych gdzie koszt uzyskania 1 KWh energii cieplnej w I taryfie wynosi 0,44 a w II 0,25 zł/KWh. W przypadku pompy ciepła wygląda to znacznie korzystniej i koszt uzyskania 1 KWh energii cieplnej wynosi około 0,10 zł/KWh.
Węgiel – najbardziej ekonomiczny. Żaden opał nie jest wstanie z nim konkurować zwłaszcza na Śląsku. Korzystanie z niego jest jednak obarczone kilkoma niedogodnościami – transport, składowanie, czyszczenie popiołu, nadzór procesu spalania. Orientacyjny koszt uzyskania 1 KWh energii cieplnej 0,08 – 0,11 zł/KWh.
Groszek – jest rodzajem węgla kamiennego. Charakteryzuje się niską zawartością siarki i małą ilością wody oraz substancji niepalnych. Orientacyjny koszt uzyskania 1 KWh energii cieplnej 0,12 zł/KWh.
Drewno - najbardziej popularny materiał do spalania w kominkach oraz kotłach na tzw holz-gaz (gaz drzewny). Drzewo musi być wysezonowane, osuszone. Orientacyjny koszt uzyskania 1 KWh energii cieplnej 0,11 zł/KWh. Niedogodnością jest konieczność dokładania drewna do kominka.
Pelety – to rodzaj opału produkowany z odpadów drzewa, słomy zbóż oraz specjalnie hodowanych wysokoenergetycznych roślin. Wartość opałowa peletu porównywalna jest z miałem węglowym, jednak uzyskujemy około 10 – 30 razy mniej popiołu dzięki czemu opróżnianie z odpadów spalania dokonywane są znacznie rzadziej. Orientacyjny koszt uzyskania 1 KWh energii cieplnej 0,21 zł/KWh.
źródło: www.odomach.pl
Warto jednak zwrócić uwagę na ukryte koszty instalacji opartej o kotły c.o., na które większość z Nas nie zwraca uwagi przy budowie domu:
-
zakup i transport surowca,
-
utylizacja powstałych odpadów
-
miejsce na składowanie odpadów
-
czyszczenie oraz konserwacja pieca
-
dodatkowe koszty energii elektrycznej związanej z pracą pomp obiegowych, podajnika, dmuchawy czy sterownika,
oraz nasz cenny czas, który musimy przeznaczać na kontrolowanie paleniska, sprzątanie i przeglądy kotłów.
„Zapomnij o byciu palaczem we własnym domu !!! ”
Gruntowe pompy ciepła Fonko zagwarantują ci ciepło w mroźną zimę oraz ciepłą wodę użytkową w lecie.
Gwarantujemy wysoką sprawność układu i nieoceniony komfort w użytkowaniu.
Termoizolacja, rekuperacja czy energooszczędny system grzewczy dzięki pompie ciepła to niezbędne elementy domu taniego w eksploatacji.
Dlaczego pompa ciepła to dobre rozwiązanie dla Ciebie
ponieważ
pompa ciepła pracuje zarówno w dzień, jak i w nocy bez potrzeby zapewniania ciągłych dostaw paliwa. Istotny dla efektywności pompy ciepła jest argument, że aby dostarczyć do budynku 1kWh energii potrzebujemy z sieci elektrycznej pobrać jedynie 25 % tej wartości, a więc 250 Wh, natomiast pozostałe 750Wh pobieramy z gruntu z darmowych odnawialnych źródeł energii.