Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Odpowiedź do konkursu [x]
Uwaga! W odpowiedzi nie podawaj swoich danych osobowych i kontaktowych. Organizator konkursu skontaktuje się z Tobą jeśli zostaniesz zwycięzcą!


od: 
Zadeklaruj zamówienie produktu
[x]
Liczba sztuk:
Po zatwierdzeniu zamówienia zostaniesz przekierowany na stronę płatności.
zamawia: 
 
Panel

InstalWOLF

offlineinstalwolf blog budowlany - wyślij wiadomość - OBSERWUJ | blog ekspercki
4374 odwiedzin | wpisów: 5, komentarzy: 12, artykułów: 2, obserwuje: 2

Rekuperacja, wentylacja mechaniczna

autor: instalwolf blog budowlany - wyślij wiadomość ( artykuł ) Dodaj wpis do ulubionych »

Decydując się na budowę domu każdy z nas stoi przed pytaniem jaką instalacje wentylacji wybrać : mechaniczną z odzyskiem ciepła czy może grawitacyjną, która tradycyjnie stosowana była w starym budownictwie. Decyzja według mojej oceny jest prosta: Jeżeli chcesz mieć budynek oszczędny, a przy tym chcesz mieć zdrowe świeże powietrze w domu to wybierz wentylację mechaniczną i nie chodzi tutaj modę!!! Po prostu, budynki które uchodzą za oszczędne posiadają bardzo dużą szczelność przez co wentylacja grawitacyjna nie działa właściwie. Dzięki zastosowaniu wentylacji mechanicznej będziesz miał zagwarantowaną wymianę powietrza w całym domu.

Jeżeli już podjęliście decyzje i wybór padł na rekuperacje to gratuluje wyboru!!! ale niestety to dopiero początek trudnych decyzji... Jeżeli chodzi o wybór urządzenia będącego sercem instalacji (rekuperatora), to na Polskim rynku jest dostępna cała masa produktów i wybór na pewno nie będzie należał do łatwych. W zależności od budżetu jaki możecie poświęcić na ten cel, mamy do wyboru urządzenia "Made in China" oraz wielu innych europejskich producentów. Zasada działania większości rekuperatorów jest podobna, ponieważ cały odzysk ciepła opiera się o wymiennik przeciwprądowy. Nie liczni producenci decydują się na zastosowanie w tego typu urządzeniach wymienników obrotowych. Przy wyborze rekuperatora głównie należy zwrócić uwagę na :

- powierzchnię wymiennika- im większa tym będziemy mieli bardziej sprawnie działające urządzenie,

- rodzaj zastosowanych wentylatorów (AC czy DC)- stałoprądowe czyli DC są oszczędniejsze,

- rodzaj oraz cenę filtrów, ponieważ to one głównie generują najwyższe koszty obsługi instalacji (nie polecam filtrów kieszeniowych).

Kolejnym trudnym wyborem będzie z jakiego materiału wykonać rozprowadzenie powietrza. Tutaj jak zwykle zdania są podzielone... Prawda jest taka, że każdy system posiada swoje plusy i minusy... Decydując się na system z rur Spiro musimy pamiętać o wykonaniu dobrej izolacji kanałów wentylacyjnych. Jest ona niezbędna w celu ograniczenia strat ciepła a także pełni ona funkcję wyciszenia instalacji. Przy tego rodzaju dystrybucji powietrza mamy niestety do wykonania sporo zabudów instalacji, przez co nasz system zdecydowanie się podraża o prace budowlane (zabudowę instalacji płytami G-K). Dodatkowo instalacja jest zdecydowanie głośniejsza. Alternatywą dla rur Spiro są rury z PE-HD, które posiadają warstwę antystatyczną, a także warstwę drobin srebra, która pełnią funkcję antybakteryjną. Dodatkowo instalacja po wykonaniu wylewek jest praktycznie niewidoczna i nie generująca dodatkowych zabudów.

Wszystkie powyższe wybory i przemyślenia jednak nie gwarantują całkowitego sukcesu. Bardzo dużo zależy od naszego wykonawcy tej instalacji… Jeżeli trafimy na Pana copotrafi dom wybudować, okno wstawić i jeszcze wentylacje zrobić to może się okazać, że instalacja nie będzie prawidłowo pracowała. Wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej to nie jest tylko ułożenie rur i podłączeniu rekuperatora.

Poniżej kilka punktów, które mam nadzieje będą pomocne przy wyborze wykonawcy:

  1. Na początku radzę zapytać naszego instalatora o referencje, bo jeżeli pojawią się jakieś wymówki to od razu radzę szukać innego wykonawcy. Radzę wybrać firmę z zapleczem inżynierskim oraz dużym doświadczeniem.
  2. Aby mieć pewność poprawnie działającej instalacji prace należy rozpocząć od wykonania!!! Projekt powinien być wykonany przez osobę ze stosownymi uprawnieniami w programie służącym do tej instalacji, a nie jak spotkałem się ostatnio na budowie narysowany na podkładzie budowlanym jedną kreską w programie o nazwie PAINT!!! smileyJeżeli takiego mamy wykonawcę to finał może być tylko jeden. Zalecam aby projekt wykonała firma, która będzie również wykonywała instalację. W przypadku problemów będzie tylko jeden winny.
  3. Koleją ważną sprawą jest uzyskanie od wykonawcy gwarancji na piśmie na działanie układu zgodnie z założeniami.
  4. Nie wybieraj najtańszej oferty bo zgodnie z powiedzeniem „Co tanie to drogie”. Żaden wykonawca nie dołoży Ci do instalacji tylko po prostu zastosuje materiały gorszej jakości.

Mam nadzieje, że powyższe informację będą dla Was pomocne. Jak będzie miał ktoś jakieś pytania to chętnie na nie odpowiem.

Pozdrawiam wszystkich budujących i nie tylko smiley

www.instalwolf.pl


Aby dodać komentarz musisz się zalogować - logowanie

Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się - rejestracja